Willa Koba

Historia Willi Koba

W 1937 roku doktor Nowosielski wybudował willę, w której dwa ostatnie piętra pełniły rolę pensjonatu dla gości ze Śląska. Z tego właśnie okresu pochodzi pocztówka przedstawiająca willę dr. Nowosielskiego.

W 1939 roku rodzina Nowosielskich wyjechała do Lwowa i już nigdy do Ustronia nie wróciła. W czasie II wojny światowej w budynku założono szpital. Po wojnie willę przejął skarb państwa przekazując budynek do dyspozycji Funduszowi Wczasów Pracowniczych. W latach 70. willę rozbudowano o budynek restauracji. Cały kompleks nosił nazwę Wypoczynek.

W 1992 roku rodzina Nowosielskich odzyskała swoją własność. Po dziesięciu latach spadkobiercy dr. Nowosielskiego sprzedali willę aktualnym właścicielom, którzy postanowili przywrócić jej dawną świetność.

W 2005 roku rozpoczął się gruntowny remont budynku, którego efekt mogą państwo podziwiać.

Po prawie 70 latach ten wspaniały budynek odzyskał blask i dostojny wygląd architektury lat trzydziestych XX w.

Nagroda HRS

W 2014 roku Willa Koba została wyróżniona prestiżową nagrodą specjalną Hotel Roku HRS wg. rankingów Newsweek Polska oraz Forbes. Jest to jedyny obiekt w Ustroniu i okolicach, który otrzymał tak wysokie wyróżnienie. Nagroda ta jest gwarantem wysokiej jakości usług hotelarskich.

HRS nagroda Willa Koba w Ustroniu